Харчування дітей повинно бути збалансованим по білках, жирах, вуглеводах, мінералах і вітамінах – як і у дорослих. Іншими словами, правильне харчування дітей не відрізняється від правильного харчування дорослих.
Якщо у дитини є надвага, або якісь проблеми зі здоров’ям, які залежать від харчування, перше, що необхідно зробити – збалансувати харчування в сім’ї! Не вийде оздоровити дитину, або допомогти їй позбавитися зайвої ваги, якщо посадити дитину на правильне харчування, а самі батьки при цьому будуть їсти пельмені з ковбасою і цукерками. Це так не працює!
Дитина змальовує поведінку в сім’ї і харчову поведінку в тому числі. Плюс, з психологічної точки зору, дитині буде тяжко відмовитися від звичної їжі, тим більше, якщо решта членів сім’ї будуть харчуватися, як раніше.
Щоб «схуднути» і оздоровити дитину потрібно:
– Збалансувати харчування батьків. Адже дитина харчується в сім’ї, тією їжею, якою ви самі її годуєте. Якщо сім’я буде харчуватись правильно і збалансовано, проблем з вагою у дітей не буде апріорі.
– Відмовитися від всієї не-їжі. Кока-кола, покупні солодощі, ковбаси, майонез, чипси і цукерки – не їжа! Таких продуктів не повинно бути вдома, щоб вони навіть не попадались дитині на очі. І завдання батьків зробити так, щоб ці товари у дитини навіть не асоціювалися з їжею.
– Дітям не потрібно обезжирювати дієту! Я зараз говорю про правильні жири, а не про смажену картоплю зі свининою. Не потрібно купувати їм маложирні йогурти, або кисломолочній сир. Дітям дуже потрібні жири в раціоні. Це організм, який росте і жири потрібні для побудови мембран клітин, роботи деяких гормонів, для нормального розвитку і роботи мозку.
– Дітям не рахуються калорії. Потрібно просто збалансувати раціон. Дитина – створіння дуже рухливе, вона витрачає багато енергії. Плюс, знову ж таки, дитина росте. Ріст і формування організму – процес енергозатратний.
– У дитини в раціоні повинна бути достатня кількість білку. Білки – це основа життєдіяльності любого організму.
– Припиніть загодовувати дітей кашами! Я не проти каш в принципі, тим більше для дітей. Але це цільнозернові крупи, а не пластівці швидкого приготування. Це пустий продукт, в ньому немає харчової цінності, зате багато швидких вуглеводів, які дають підвищений рівень цукру в раціоні. Каша не щоденна їжа.
– Робіть для дітей білкові сніданки. Дайте дитячому організму будівельний матеріал з самого ранку.
– Пам’ятайте про достатню кількість води в раціоні. Привчіть дитину пити воду.
– Привчіть дитину до овочів. Якщо діти будуть вживати овочі – вони не будуть тягнутися до сміттєвої їжі (junk food).
– Не потрібно заохочувати дитину цукерками і тістечками. Вдома не повинно бути нутелли, варення і пиріжків. Не купуйте це навіть для себе, і не ховайте це в себе під подушкою, щоб потім нишком з’їсти. Замініть солодощі на фрукти.
– Займайтесь фізичною активністю самі і привчайте до цього дітей. Це не 100 секцій на виснаження організму, а саме фізична активність.
Окремо про їжу в дитсадочку. Вона там жахлива! Годуйте дитину нормальним сніданком вдома, щоб вона не їла в садочку на снідання манку з пиріжками. Давайте з собою свої перекуси. Це стосується і школи. Там ситуація з харчуванням не краща. Зате в школу можна давати і свої обіди.
Узагальнюючи, посил мій в тому, що потрібно правильно харчуватися самим і ростити в цьому правильному харчуванні своїх дітей. І тоді дитина не буде страждати від надваги і різноманітних проблем зі здоров’ям з самого раннього дитинства.
Автор: Ольга Третяк